ULTRAZVUKOVÁ VYŠETŘENÍ
- Ultrazvuk v 6-10. týdnu gravidity
- Specializované ultrazvukové vyšetření v I. trimestru
- Kombinovaný screening I. trimestru (NT+)
- Integrovaný screening I. a II. trimestru
- Superkonziliární ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru
- Ultrazvukové vyšetření srdce plodu
- Specializované ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru
- Dopplerovské vyšetření (průtoky v cévách plodu a dělohy)
- 3D/4D ultrazvuk
Podrobněji viz. níže
Ultrazvuk v 6.-10. týdnu gravidity
Vyšetření prováděné na počátku gravidity slouží k ověření přítomnosti těhotenství, jeho lokalizace v děloze, dále pak k posouzení jeho vitality a četnosti. Těhotenský váček bývá ultrazvukově detekovatelný ve 4-5. týdnu gravidity (tj. cca za 2-3 týdny po oplození), srdeční činnost můžeme většinou pozorovat kolem 6. týdne těhotenství.
Specializované ultrazvukové vyšetření v I. trimestru
Jde o podrobné vyšetření, které provádíme mezi 12-14. týdnem gravidity. Kromě ověření četnosti gravidity a vitality plodu slouží především k detekci závažných morfologických vad. Zobrazujeme mozek, obličej, jeho profil, dále srdce, břišní orgány a končetiny plodu.
Taktéž vyšetřujeme ukazatele možných chromozomálních aberací (odchylek v genetické informaci plodu) - šíjové projasnění, přítomnost nosní kosti, průtok krve v ductus venosus a trikuspidální chlopní. Při vhodné poloze plodu lze v tomto období zjistit i pohlaví plodu.
Kombinovaný screening I. trimestru (NT+)
NT+ je vyšetření prováděné mezi 12-14. týdnem gravidity, které nám umožňuje neinvazivně (bez zásahu do dělohy) stanovit riziko postižení plodu nejčastějšími chromozomálními aberacemi (odchylkami v genetické výbavě plodu). Těmi jsou v naší populaci Downův, Edwardsův a Patauův syndrom.
Test je založen na detekci hladiny proteinu PAPP-A a volné beta podjednotky těhotenského hormonu (free beta-hCG) z krve matky, dále pak na měření ultrazvukových známek chromozomálních aberací - šíjového projasnění (NT), přítomnosti nosní kosti (NB), průtoku krve v ductus venosus a trikuspidální chlopní. Zjištěné hodnoty jsou vztaženy k věku těhotné, týdnu gravidity a dalším parametrům (hmotnost, výška, způsob početí).
Výsledky vyšetření dělíme do tří skupin. 1. pozitivní - riziko vyšší než 1:100 (například 1:50), 2. hraniční - riziko mezi 1:100 - 1:1000, 3. negativní, tj. zcela v pořádku - riziko menší než 1:1000. Další postup stanovujeme vždy individuálně podle celkového výsledku testu a také podle eventuálních odchylek jednotlivých vyšetřovaných parametrů.
Test se vyznačuje vysokou přesností - 90-95 % a nízkou falešnou pozitivitou.
Pozitivní výsledek testu neznamená stanovení diagnózy Downova syndromu, ale pouze zvýšenou míru individuálního rizika. V případě odchylek v NT+ testu zajišťujeme genetickou konzultaci s následným doporučením dalšího postupu.
Kombinovaný screening I. trimestru je z větší části proplácený zdravotními pojišťovnami.
Integrovaný screening I. a II. trimestru
Jedná se o propojení screeningových testů I. trimestru (NT+) a II. trimestru (triple testu). Na základě provedeného NT+ testu v prvním trimestru můžeme v některých případech doporučit ověření nebo zpřesnění jeho výsledku (například v situaci, kdy je NT+ hraniční).
Doplňujeme tedy odběr krve v 16-18. týdnu gravidity ke stanovení tří hormonálních hladin z krve těhotné - alfa-fetoproteinu (AFP), estriolu (E3) a těhotenského hormonu (hCG). Zjištěné hodnoty se pak zakomponují do již provedeného NT+ testu a tím nám jeho výsledek ještě upřesní. Konečný výsledek nám pak opět udává míru rizika zejména Downova syndromu. Kromě toho získáme i informaci o riziku rozštěpových vad plodu.
Přesnost tohoto testu je vysoká, a to 95 %.
Superkonziliární ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru
Toto vyšetření se provádí mezi 20-22. týdnem těhotenství, svojí podrobností přesahuje rámec běžného screeningového ultrazvuku. Zahrnuje detailní zhodnocení morfologie celého plodu k vyloučení vrozených vývojových vad, vrozených vad srdce a ultrazvukových známek chromozomálních aberací (změn v genetické výbavě plodu). Vyšetřujeme obraz mozku, obličej a profil plodu, celistvost břišní stěny, stavbu pupečníku, páteř, srdce, bránici, břišní orgány (žaludek, játra, žlučník, ledviny, močový měchýř) a samozřejmě horní i dolní končetiny.
Sledujeme také růst plodu, množství plodové vody, uložení placenty a případné placentární patologie. V indikovaných případech doplňujeme měření délky děložního hrdla či vyšetření průtoku krve tepnami zásobujícími dělohu.
Ultrazvukové vyšetření srdce plodu ve II. trimestru
Jedná se o podrobné vyšetření srdce a velkých cév plodu. Provádíme ho mezi 20-22. týdnem gravidity. Hodnotíme srdeční morfologii, funkční parametry a srdeční frekvenci. Vyšetření můžeme provádět samostatně u rizikových pacientek (srdeční vada v rodině apod.) nebo jako součást superkonziliárního ultrazvuku.
Specializované ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru
Ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru (mezi 30-32. týdnem gravidity) slouží k diagnostice některých později vzniklých vývojových vad (srdce, mozek...). Dále kontrolujeme růst plodu, průtoky v cévách plodu a dělohy, polohu plodu množství plodové vody a uložení placenty.
Dopplerovské vyšetření (průtoky v cévách plodu a dělohy)
Vyšetření toků krve ve vybraných cévách plodu nebo dělohy můžeme provádět v průběhu celého těhotenství.
V prvním trimestru gravidity využíváme dopplerovská vyšetření v rámci kombinovaného screeningu, NT+ (viz. výše), ve druhém trimestru pak při superkonziliárním ultrazvukovém vyšetření zaměřeném na vývojové vady plodu a specializovaném vyšetření srdce plodu (viz. výše).
Ve vyšších týdnech těhotenství nám tato vyšetření pomáhají především v hodnocení správné funkce placenty (tj. zásobení živinami), v některých případech pak také při zjišťování možného rizika anemie (chudokrevnosti) plodu. Za velmi důležité považujeme hodnocení průtoků krve v případě vícečetných těhotenství (zejména jednovaječných dvojčat).
O které cévy se jedná nejčastěji:
Ductus venosus - jde o cévní spojku mezi pupečníkovou žílou a srdcem plodu
Arteria umbilicalis - tepna/y pupečníku
Arteria cerebri media - jedna z tepen mozkového cévního řečiště
Arteria uterina - tepna/y zásobující dělohu krví